28 września 2024 roku odbędzie się czwarta edycja Święta Świebodzickich Zegarów – Gustawy. Wydarzenie zapowiada się wyjątkowo bogato pod względem programu, a otwarcie imprezy już samo w sobie będzie nietypowe i atrakcyjne.
Rozpoczęcie Święta odbędzie się o godzinie 10:00 na Placu Jana Pawła II 9, gdzie w obecności burmistrza Świebodzic, Pawła Ozgi, oraz Roberta Kukli – wykonawcy i pomysłodawców projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego – mieszkańcy miasta otrzymają oficjalnie pierwszy mural. Mural ten przedstawia postać najsłynniejszego mieszkańca Świebodzic – Gustawa Beckera.
Po tej uroczystości, wszyscy zgromadzeni goście przejdą do Miejskiego Domu Kultury, gdzie od godziny 10:35 rozpocznie się główna część programu. Uczestnicy będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat zegarów Beckera poprzez szereg wykładów i prelekcji:
- Joanna Stoklasek-Michalak opowie o estetyce zegarów Beckera, skupiając się na elementach zdobniczych, które stanowią o ich unikalnym charakterze.
- Wojciech Magierski przedstawi różne style obudów świebodzickich regulatorów, umożliwiając zrozumienie ich różnorodności.
- Piotr Zawadzki wygłosi intrygujący wykład o „Polonikach Beckerowskich”, w którym przybliży kontakty firmy zegarowej ze Świebodzic z kontrahentami z centralnej i wschodniej Polski.
Wyjątkowym punktem programu będzie prezentacja dr inż. Przemysława Tymkowa o wykorzystaniu sztucznej inteligencji do cyfrowego zachowania przestrzeni części fabryki Gustawa Beckera. Uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak najnowsza technologia umożliwia zachowanie dziedzictwa przemysłowego na przyszłość.
Kolejnym interesującym elementem będzie promocja książki Michała Olejniczaka i Rafała Pikuły o zegarach wieżowych firmy Carla Weissa z Głogowa. W ramach prelekcji dowiemy się, czy zegary tej firmy znajdują się także w okolicach Świebodzic.
Podczas wydarzenia odbędą się również wykłady poświęcone konserwacji historycznych zegarów. Znani konserwatorzy sztuki, Piotr Łukasiński i Witold Porankiewicz, podzielą się swoimi doświadczeniami i sukcesami w ratowaniu cennych czasomierzy. Pokażą, że nawet zaniedbane zegary mogą odzyskać swój dawny blask i wartość.
Dodatkowe atrakcje to konkurs dla gości oraz wystawa zegarów, podczas której będzie można zobaczyć rzadkie i unikatowe egzemplarze świebodzickich czasomierzy. Wydarzenie zakończy się około godziny 16:00.
Zapraszamy serdecznie na IV Święto Świebodzickich Zegarów – Gustawy 2024. Niech to będzie wyjątkowy dzień dla wszystkich miłośników zegarmistrzostwa i historii!