To nie magia – to nowe technologie. Fundacja KPMG zaprosiła wszystkie szkoły podstawowe z całej Polski do udziału w programie edukacji cyfrowej Digital Wizards. Zgłosiło się ponad 800 szkół i 16 000 uczestników. 14 marca 2025 roku, w Dzień Liczby Pi, odbyły się półfinały wojewódzkie, dzięki którym wyłonionych zostało 63 finalistów i finalistek.
Digital Wizards to program edukacji cyfrowej, którego celem jest zdobycie przez uczniów nowych umiejętności z czterech obszarów: sztucznej inteligencji, bezpieczeństwa w sieci, marketingu cyfrowego oraz higieny cyfrowej.
Program ma formę trzyetapowego konkursu wiedzy dla zainteresowanych informatyką uczniów z klas VI, VII i VIII szkół podstawowych. W II etapie udział wzięło 300 uczniów i uczennic, którzy w tym samym czasie w każdym województwie rozwiązywali test online. W organizację etapu wojewódzkiego zaangażowane były szkoły podstawowe, licea, technika i uczelnie, które specjalnie dla uczestników udostępniły swoje pracownie komputerowe.
Przedstawiamy finalistę z Wałbrzycha, który awansował do finału programu Digital Wizards:
Piotr Pałach z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 im. Jana Kochanowskiego w Wałbrzychu.
Młodzież weźmie udział w całodniowym finale w Warszawie, gdzie zaprezentują przed komisją ekspertów swoje autorskie projekty z obszarów: sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, marketingu cyfrowego i higieny cyfrowej. 16 laureatów konkursu Digital Wizards otrzyma laptopy oraz vouchery na specjalnie dla nich przygotowany wakacyjny obóz naukowy nad morzem.
W Fundacji KPMG rozumiemy, jak ważne obecnie dla młodych ludzi są kompetencje cyfrowe. Dla uczniów szkół podstawowych świat cyfrowy jest czymś tak normalnym, jak oddychanie. Od najmłodszych lat życia otoczeni są przecież technologią. W świecie cyfrowym poruszają się z taką łatwością, jak żadne pokolenie wcześniej. Dlatego jestem niezwykle ciekawy, z jakimi pomysłami przyjadą na finał do Warszawy 30 maja. Mam nadzieję, że udział w programie Digital Wizards pomoże młodym uczestnikom w rozwoju przyszłej kariery, samorealizacji i budowaniu silnego poczucia własnej wartości. W końcu to oni będą w przyszłości kształtować nasz świat – mówi Andrzej Marczak, Prezes Zarządu Fundacji KPMG w Polsce.
Partnerami programu są: Polskie Towarzystwo Informatyczne – Sekcja Informatyki Szkolnej oraz Dell Technologies i Google For Education. Patronat Honorowy nad programem objął Minister Edukacji.
Udział w programie jest całkowicie bezpłatny. Szczegóły programu, w tym regulamin, można znaleźć na stronie www.digitalwizards.pl.
***
O Fundacji KPMG w Polsce
Fundacja KPMG od siedmiu lat prowadzi autorskie programy i działania wspierające edukację oraz lokalne społeczności. W swoich działaniach promuje talenty wybitnie uzdolnionych dzieci i młodzieży, szczególnie tych zagrożonych ubóstwem. Fundacja współpracuje ze szkołami, uczelniami, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, kuratoriami, jednostkami samorządowymi oraz innymi organizacjami pozarządowymi, dla których ważny jest rozwój kompetencji kluczowych dla dzieci i młodzieży.