Minął rok od momentu, w którym Polacy zdecydowali, że przy urnach wyborczych odbiorą władzę Prawu i Sprawiedliwości i powierzą jej sprawowanie Koalicji Obywatelskiej wraz z jej partnerami. Wśród 460 posłów zasiadających w izbie niższej polskiego parlamentu, ośmioro dostało się tam dzięki głosom wyborców m.in. ziemi wałbrzyskiej. Jak minione 365 dni w roli parlamentarzystów wykorzystali reprezentanci naszego okręgu?
Na początek kilka suchych faktów. 15 października 2023 r. w okręgu nr 2, który obejmuje swoim obszarem powiat dzierżoniowski, powiat kłodzki, powiat świdnicki, powiat ząbkowicki, powiat wałbrzyski oraz Miasto Wałbrzych, wyborcy oddali 323 360 ważnych głosów. Komitetem, który otrzymał największe poparcie była oczywiście Koalicja Obywatelska – 120 188 głosów. Na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość – znak „X” przy kandydatach tej partii postawiło 107 797 głosujących. Na trzecim, nobilitującym stopniu wyborczego podium, ale za to z olbrzymią stratą do dwóch politycznych hegemonów, stanęła Trzecia Droga, którą poparło 39 215 osób. I to właśnie te trzy komitety podzieliły między sobą dostępne w okręgu mandaty.
Z kronikarskiego obowiązku należy jeszcze wspomnieć o tych, którzy w wyborczym wyścigu startowali, ale nie udało im się zdobyć wyborczego medalu. Głosy na Nową Lewicę oddało 25 806 osób, na Konfederację 19 478. Poparciem w granicach błędu statystycznego (1,8%) mogli pochwalić się Bezpartyjni Samorządowcy (5808 głosów), a na ostatniej pozycji wylądował Komitet Wyborczy Polska jest jedna (5068 głosów, co przełożyło się na 1,57% poparcia).
Sylwia Bielawska (Koalicja Obywatelska)
- zawód: nauczycielka
- miejscowość: Wałbrzych
- nr na liście wyborczej: 5
- otrzymane głosy: 17 577 (z czego aż 10 423 w samym Wałbrzychu)
- procent głosów na kandydatkę: 5,44%
Statystyki jako poseł:
- 37 wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu
- 22 interpelacje (m.in.: w sprawie decyzji o likwidacji Policealnego Studium Animatorów Kultury SKiBA we Wrocławiu oraz przyszłości tego typu placówek, w sprawie luki prawnej i nielegalnej sprzedaży grzybów psylocybinowych w celach naukowych, w sprawie konkursu w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej i odrzucenia wniosku wałbrzyskiego szpitala, w sprawie ujęcia róży pomarszczonej w programach pomocowych, w sprawie szczepień przeciw krztuścowi).
- 3 zapytania (w sprawie Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej, w sprawie możliwości przywrócenia Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu, w sprawie nieskuteczności doręczeń komorniczych i umorzeń postępowań przed sądem)
- 13 pytań w sprawach bieżących (m.in. w sprawie podwyżek dla nauczycieli, w sprawie likwidacji „białych plam” w systemie żłobkowym, w sprawie wsparcia psychologicznego dla dzieci z terenów powodziowych, w sprawie zaangażowania wojska w działania ratunkowe oraz usuwanie skutków powodzi na południu Polski)
- 5 oświadczeń (m.in. w sprawie obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego w Wałbrzychu, w sprawie Międzynarodowego Dnia Kobiet Wiejskich)
- 29 podpisów poparcia pod przedłożeniami poselskimi (m.in. poparcie dla Roberta Kropiwnickiego na kandydata na członka Krajowej Rady Sądownictwa, poparcie dla projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, poparcie dla ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny, poparcie dla ustawy o Trybunale Konstytucyjnym).
Sylwia Bielawska wzięła udział w 937 głosowaniach (100% frekwencji, 14 posłów może pochwalić się takim wynikiem)
Komentarz:
Do wyborów parlamentarnych przystępowała jako urzędująca zastępczyni prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, co okazało się być bardzo dużym kapitałem w kontekście prowadzenia kampanii wyborczej. O wiele łatwiej bowiem o zainteresowanie swoją osobą wyborców, gdy codziennie, dzięki wykonywanej pracy, ma się okazje do bezpośredniego kontaktu z nimi. Otrzymaną szansę Sylwia Bielawska wykorzystała jednak z nawiązką, bo choć wydawała się wartościowym wzmocnieniem listy wyborczej Koalicji Obywatelskiej, początkowo nic nie wskazywało, by z piątego miejsca była w stanie wskoczyć do sejmowych ław. Tymczasem jej 17 577 otrzymanych głosów okazało się drugim rezultatem – mniej głosów od Bielawskiej dostali m.in. Izabela Mrzygłocka, Marek Chmielewski, Robert Jagła, którzy byli wyżej od niej na liście. Kluczem do sukcesu okazała się aktywna kampania i bycie blisko bieżących spraw wałbrzyszan.
Co może cieszyć, nie straciła tego impetu także po poselskim ślubowaniu. Jest prymuską jeśli chodzi o uczestnictwo w głosowaniach (100% frekwencji), często zabiera głos – w sprawach ważnych m.in. dla wałbrzyszan (jak np. status wałbrzyskiego oddziału onkologicznego). Bielawska może być wzorcem posłanki – aktywna w Warszawie, obecna w okręgu i zainteresowana sprawami swoich wyborców. Jeśli utrzyma tę jakość do końca kadencji i nie straci zainteresowania ogólnopolską polityką, jej reelekcja w kolejnych wyborach powinna być formalnością, z zyskiem dla Wałbrzycha i okolic.
Monika Wielichowska (Koalicja Obywatelska)
- zawód: ekonomista
- miejscowość: Nowa Ruda
- nr na liście wyborczej: 1
- otrzymane głosy: 52 182 (23 282 w powiecie kłodzkim)
- procent głosów na kandydatkę: 16,14%
- biuro poselskie: ul. Kłodzka 24A, Nowa Ruda
Statystyki jako poseł:
- 35 wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu
- 33 interpelacje (m.in.: w sprawie sytuacji chorych na raka płuc, w sprawie opakowań alkoholowych przypominających musy owocowe, w sprawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w sprawie proponowanych zmian w zakresie definicji budowli w odniesieniu do wyciągów narciarskich i kolei linowych, w sprawie propozycji zmian i rozwiązań dotyczących GOPR-u, w sprawie propozycji zmian przepisów ustawy – Prawo Wodne).
- 16 zapytań (m.in. w sprawie zasad liczenia okresów zasiłkowych, w sprawie zwrotu dotacji przez OSP w Chocieszowie, w sprawie zmian w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, w czasie wezwań do zwrotu subwencji przyznawanych w czasie pandemii przez Polski Fundusz Rozwoju)
- 9 pytań w sprawach bieżących (m.in. w sprawie wsparcia psychologicznego dla dzieci z terenów powodziowych, w sprawie świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, w sprawie nieprawidłowości w zarządzaniu projektem budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną, w sprawie rządowego programu finansowania procedury in vitro)
- 3 oświadczenia (w sprawie obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy, w sprawie zakończenia prac Sejmu przed przerwą wakacyjną, w sprawie podziękowań i życzeń dla pedagogów z okazji Dnia Edukacji Narodowej)
- 29 podpisów poparcia pod przedłożeniami poselskimi (m.in. poparcie dla poselskiego projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie, dla poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt).
Monika Wielichowska wzięła udział w 936 głosowaniach (99,89% frekwencji)
Komentarz:
W przeszłości była starostą kłodzkim. W Sejmie zasiada po raz piąty. 15 października przypadła jej rola tzw. lokomotywy wyborczej. I faktycznie Wielichowska wywiązała się z niej bardzo dobrze, ponieważ otrzymała 52 182 głosy, co było najlepszym indywidualnym wynikiem w okręgu. Sukces w postaci liczby głosów przełożył się na profity w postaci funkcji wicemarszałkini Sejmu dla Moniki Wielichowskiej. Dzięki możliwości zastępowania Szymona Hołowni w roli prowadzącego obrady, jest eksponowana w mediach. Jednak wydaje się, że o wiele ważniejszą od pełnionej przez Wielichowską funkcji wicemarszałkini jest bycie jednym z najbliższych zauszników premiera. Wiadomo nie od dziś, że posłanka uchodzi za „człowieka Donalda Tuska”.
W trakcie kadencji o Monice Wielichowskiej zrobiło się głośniej w mediach dwukrotnie. Po raz pierwszy w maju, gdy była wymieniana jako potencjalna następczyni Bartłomieja Sienkiewicza w resorcie kultury. Ostatecznie rola ta przypadła Hannie Wróblewskiej.
Po raz drugi – przy okazji powodzi, gdy obie strony politycznego sporu zaczęły przerzucać się oskarżeniami o to, czyje zaniedbania były faktycznym powodem kataklizmu. Wówczas to wiele mediów podjęło temat aktywności Moniki Wielichowskiej, która w 2019 roku miała wspólnie z mieszkańcami ziemi kłodzkiej protestować przeciwko planom budowy zbiorników retencyjnych.
Śp. Izabela Mrzygłocka (Koalicja Obywatelska)*
- *zmarła 10 sierpnia 2024 r.
- W wyborach 15 października otrzymała 14 470 głosów (4,47%). Obecna kadencja była jej piątą w Sejmie.
Marek Chmielewski (Koalicja Obywatelska)
- zawód: technolog żywności
- miejscowość: Piława Dolna
- nr na liście wyborczej: 3
- otrzymane głosy: 9108
- procent głosów na kandydata: 2,82%
- biura poselskie: ul. Rynek 23, Dzierżoniów; ul. Hotelowa 1, Bielawa; ul. 1 Maja 7, Ząbkowice Śląskie
Statystyki jako poseł:
- 13 wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu
- 11 interpelacji (m.in.: w sprawie realizacji zadań inwestycyjnych ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w latach 2019-2023, w sprawie rozwoju branży żywności roślinnej, w sprawie zmiany przepisów dotyczących spłaty kredytów przez mieszkańców i mieszkanki TBS, w sprawie trudności w nabyciu przez szpitale płynów infuzyjnych).
- 6 pytań w sprawach bieżących (m.in. w sprawie aktualnej sytuacji związanej z monitoringiem żniw, w sprawie choroby niebieskiego języka)
- 3 oświadczenia (w sprawie potrzeby rozpoczęcia debaty parlamentarnej o samorządzie i metodach jego finansowania, w sprawie 25. rocznicy powrotu powiatów na administracyjną mapę Polski, w sprawie 600-lecia powołania pierwszego burmistrza Niemczy)
- 32 podpisy poparcia pod przedłożeniami poselskimi (m.in. poparcie dla projektu uchwały w sprawie ustanowienia Dnia Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej, poparcie dla projektu uchwały w sprawie upamiętnienia 180. rocznicy urodziny Wawrzyńca Hajdy – śląskiego działacza niepodległościowego, poparcie dla poselskiego projektu uchwały w sprawie ustanowienia roku 2025 Rokiem Olgi Boznańskiej).
Marek Chmielewski wziął udział w 934 głosowaniach (99,68% frekwencji)
Komentarz:
Absolwent technologii żywności na Akademii Rolniczej we Wrocławiu. W latach 2010-2023 pełnił funkcję wójta gminy Dzierżoniów. Obecna kadencja to jego debiut parlamentarny. W Sejmie pracuje w Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024. Przynależy do siedmiu grup bilateralnych, w tym ds. współpracy z Danią, Islandią, Portugalią czy Tajwanem, oraz do dziesięciu zespołów, m.in. ds. infrastruktury sportowej i ds. rozwoju obszarów wiejskich. Na sali sejmowej zajmuje miejsce w ostatnim rzędzie, tuż pod galerią. Jego sąsiadem jest łódzki parlamentarzysta Marcin Józefaciuk.
Aleksandra Leo (Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe)
- zawód: prawnik
- miejscowość: Warszawa
- nr na liście wyborczej: 1
- otrzymane głosy: 16 661
- procent głosów na kandydata: 5,15%
- biura poselskie: Pl. Magistracki 3/14, Wałbrzych
Statystyki jako poseł:
- 19 wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu
- 6 interpelacji (m.in.: w sprawie urlopów macierzyńskich dla rodziców wcześniaków, w sprawie profilaktyki zakażeń RSV, w sprawie możliwości przeprowadzania szczepień w aptekach na terenach dotkniętych powodzią).
- 0 zapytań
- 18 pytań w sprawach bieżących (m.in. w sprawie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, w sprawie rozwoju aplikacji mObywatel, w sprawie wprowadzenia systemu kaucyjnego, w sprawie zmian w systemie sprzedaży biletów kolejowych, w sprawie opóźnienia budowy elektrowni atomowej)
- 0 oświadczeń
- 33 podpisy poparcia pod przedłożeniami poselskimi (m.in. poparcie dla poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody, poparcie dla poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy, poparcie dla poselskiego projektu uchwały w sprawie ustanowienia roku 2025 Rokiem Haliny Konopackiej).
Aleksandra Leo wzięła udział w 903 z 937 głosowań (96,37%).
Komentarz:
Aleksandra Leo z polityką związana jest od ponad dekady. Karierę zaczynała od współtworzenia kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego w 2010 roku, a następnie pracowała w Kancelarii Prezydenta RP jako zastępczyni szefa Gabinetu Prezydenta oraz szefowa Gabinetu Pierwszej Damy. Przed objęciem mandatu poselskiego była także dyrektorką gabinetu Szymona Hołowni, przewodniczącego Polski 2050. Jako osoba spoza Dolnego Śląska, która okręg wyborczy poznała dopiero przy okazji prowadzenia kampanii wyborczej, swoją aktywność skupia raczej wokół sali sejmowej, mediów i obecności na wydarzeniach centralnych, choć zdarzają jej się także wizyty w miejscowościach regionu.
W mediach najgłośniejszym echem odbiły się jej retoryczne potyczki z politykami PiS. Areną dla obu były posiedzenia komisji śledczej ds. afery wizowej, a przeciwnikami Piotr Kaleta i Daniel Obajtek. Zwłaszcza dyskusja z byłym prezesem Orlenu była szeroko komentowana, ponieważ ani Aleksandra Leo, ani Daniel Obajtek nie szczędzili sobie “uprzejmości”.
Michał Dworczyk (Prawo i Sprawiedliwość)*
*wygaśnięcie mandatu posła 10 czerwca 2024 – wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego
- zawód: historyk
- miejscowość: Warszawa
- nr na liście wyborczej: 3
- otrzymane głosy: 40 264
- procent głosów na kandydata: 12,45%
Grzegorz Macko (Prawo i Sprawiedliwość)*
*objął mandat posła w miejsce Michała Dworczyka. Złożył ślubowanie 26 czerwca 2024 r.
- zawód: ekonomista
- miejscowość: Szczawno Zdrój
- nr na liście wyborczej: 15
- otrzymane głosy: 10 781
- procent głosów na kandydata: 3,33%
- biura poselskie: ul. Wrocławska 113/5, Wałbrzych
Statystyki jako poseł:
- 2 wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu
- 2 interpelacje (w sprawie budowy drogi ekspresowej S5 na trasie Wrocław-Świdnica-Wałbrzych-Bolków, w sprawie ustawy o dochodach JST w kontekście trudnej sytuacji samorządów byłego woj. wałbrzyskiego).
- 0 zapytań
- 0 pytań w sprawach bieżących
- 1 oświadczenie (w sprawie potrzeby budowy zbiornika retencyjnego na rzece Czarna Woda)
- 0 podpisów poparcia pod przedłożeniami poselskimi
Grzegorz Macko wziął udział w 450 z 456 głosowań (98,68%).
Komentarz:
Biorąc pod uwagę, że Macko złożył ślubowanie 26 czerwca, po czym Sejm przeszedł w tryb wakacyjnego uśpienia, nowy poseł Prawa i Sprawiedliwości na swoją działalność na sali obrad nie miał zbyt wiele czasu. Co innego w regionie. Jako były wicemarszałek Dolnego Śląska, a do tego rodowity dolnoślązak związany z regionem i znający jego problemy, Macko bardzo dobrze porusza się w tematyce potrzeb. Nic więc dziwnego, że jego pierwsze poselskie kroki skierowane były w kierunku spraw Dolnego Śląska. Zajmował się kwestią drogi ekspresowej S5, a także koniecznością budowy zbiornika retencyjnego w Marcinowicach.
Należy do Komisji Gospodarki i Rozwoju, Komisji do Spraw Dzieci i Młodzieży oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024.
Marcin Gwóźdź (Prawo i Sprawiedliwość)
- zawód: inżynier
- miejscowość: Ząbkowice Śląskie
- nr na liście wyborczej: 1
- otrzymane głosy: 23 434
- procent głosów na kandydata: 7,25%
- biura poselskie: ul. Kolejowa 1, Ząbkowice Śląskie
Statystyki jako poseł:
- 4 wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu
- 10 interpelacji (m.in.: w sprawie aktualizacji opłat za badanie techniczne pojazdów, w sprawie realizacji budowy drogi ekspresowej S8, w sprawie budowy COS w Dusznikach-Zdroju, w sprawie sprzedaży nieprzetworzonego drewna za granicę, w sprawie zagrożenia wynikającego z obecności wilków na terenach wiejskich oraz bezczynności organów państwa w tym zakresie).
- 1 zapytanie (w sprawie rozwoju e-sportu w Polsce)
- 0 pytań w sprawach bieżących
- 1 oświadczenie (w sprawie pomocy dla osób poszkodowanych w powodzi)
- 2 podpisy poparcia pod przedłożeniami poselskimi (m.in. poparcie dla kandydata na stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Trybunału Stanu dla Piotra Łukasza Juliusza Andrzejewskiego, poparcie dla poselskiego projektu uchwały w sprawie zobowiązania Rady Ministrów do wycofania się z Traktatu Ottawskiego).
Marcin Gwóźdź wziął udział w 914 z 937 głosowań (97,55%).
Komentarz:
Obecna kadencja jest jego drugą w Sejmie. Pomimo że startował do wyborów z “jedynki” na liście PiS, nie należy do grupy posłów, którzy są “pieszczochami mediów”. W 2010 i 2014 roku kandydował w wyborach samorządowych i był wybierany z listy PiS na radnego powiatu ząbkowickiego. W listopadzie 2018 r. został powołany na stanowisko wicemarszałka województwa dolnośląskiego. Należy do Parlamentarnych Zespołów ds.: Działań w Zakresie Proobronności i Bezpieczeństwa; Energii i Wodoru; Infrastruktury Transportowej na Dolnym Śląsku; Sportu.
Ireneusz Zyska (Prawo i Sprawiedliwość)
- zawód: radca prawny
- miejscowość: Świebodzice
- nr na liście wyborczej: 4
- otrzymane głosy: 11 817
- procent głosów na kandydata: 3,65%
- biura poselskie: ul. trybunalska 2, Świdnica; ul. Rynek 6/5, Wałbrzych; ul. Stefana Żeromskiego 13-15, Świebodzice.
Statystyki jako poseł:
- 23 wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu
- 6 interpelacji (m.in.: w sprawie realizacji projektu SMR (small modular reactor) w Chmielniku k. Kielc, w sprawie niegospodarnych decyzji nowego zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu SA, w sprawie kryteriów oceny przyjętych przy powołaniu 700 członków rad nadzorczych i zarządów w spółkach podległych ARP).
- 1 zapytanie (w sprawie konfliktu interesów ministra – członka Rady Ministrów, przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów oraz prezes Rządowego Centrum Legislacji)
- 3 pytania w sprawach bieżących (m.in. w sprawie zbagatelizowania zagrożenia powodziowego w Polsce pomimo ostrzeżeń Komisji Europejskiej z 10 września, publicznego oświadczenia premiera z 13 września oraz ograniczania obywatelom dostępu do ważnych informacji)
- 4 oświadczenia (w sprawie upamiętnienia mjr. Józefa Kurasia “Ognia” w rocznicę jego śmierci, w sprawie upamiętnienia mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora w 75. rocznicę jego śmierci, w sprawie nowej rządowej koncepcji budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, w sprawie działań rządu dotyczących budowy elektrowni jądrowej w Chmielniku koło Kielc)
- 7 podpisów poparcia pod przedłożeniami poselskimi (m.in. poparcie dla poselskiego wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara, poparcie dla poselskiego wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski).
Ireneusz Zyska wziął udział w 904 z 937 głosowań (96,48%).
Komentarz:
Obecna kadencja Sejmu jest trzecią dla Ireneusza Zyski w roli parlamentarzysty, choć wcale tak być nie musiało. Po wyborach z 15 października do ostatniej chwili ważyło się, czy poselski mandat w okręgu nr 2 obejmie on, czy idący niemal łeb w łeb z Zyską Grzegorz Macko. Ostatecznie to jednak poseł ze Świebodzic zebrał większą liczbę głosów.
Choć aktualnie wiadomo, że to Donald Tusk wraz ze swoimi koalicjantami dzierży w swoich rękach polityczne sprawstwo, pamiętać trzeba, że 10. kadencja Sejmu RP rozpoczęła się od tzw. dwutygodniowego rządu Mateusza Morawieckiego, który ostatecznie nie uzyskał wotum zaufania. W skład tamtego gabinetu wszedł także Ireneusz Zyska, który objął funkcję wiceministra klimatu i środowiska. Roli członka Rady Ministrów Zyska szybko został pozbawiony i musiał skupić się na wypełnianiu mandatu szeregowego posła.
Chyba najbardziej zasłużenie to Bielawska i Macko, cała reszta za wiele to tu nie zrobiła.
Macko póki co też nic nie zrobił jako poseł, jako marszałek sie starał, zobaczymy jak mu będzie szło z czasem, narazie posłem jest od czerwca. Za to pani Bielawska się stara, widać ją, na pewno najlepsza ze wszystkich posłów. Reszta to jacyś czarodzieje, powiedzieli zaklęcie i zniknęli.
Dokładnie tak, Sylwia Bielawska jest naszą Panią Poseł i to widać. W tym artykule też bije swoim zaangażowaniem w sprawy Wałbrzycha.
Ja się bardzo cieszę że w końcu mozna przeczytać obiektywna ocene bez kłótnijak przez ostatnie lata. Sylwia Bielawska to posłanka która tak jak tu napisano może być wzorem a o młodych ludziach jak Macko tez można dobrze napisać w tym samym artykule. Brawo! Działajcie razem.